Презервативите од Кина премали за потребите на Зимбабве

Министерот за здравство на Зимбабве се пожали дека презервативите направени во Кина се премали за неговите граѓани. Давид Париренјатва говорејќи на конференцијата за ХИВ во Хараре минатата недела се осврна на кондомите што ги произведува Кина.

„Јужноафриканскиот регион има голема стапка на заразени со ХИВ и ние сме многу посветени на промоцијата за заштита“, изјави тој на конференција.

„Младите веќе знаат кои кондоми најмногу ги сакаат, но ние не ги произведуваме. Ги увезуваме од Кина, а мажите се жалат дека им се многу мали“, рече Париренјатва.

Тој вети дека во иднина ќе се фокусира на тоа за пазарот во Зимбабве да обезбеди презервативи што одговараат на големината на половиот орган на машките жители на оваа земја.

Зао Чуан, извршен директор на компанијата Beijing Daxiang and His Friends, која се занимава со производство на кондоми, рече дека компанијата би можела да започне да прави поголеми презервативи.

„Поради разните барања на корисниците, како што се мажите во Зимбабве, ние имаме можност и обврска да го подобриме производот. Во моментот правиме првични подготовки за неопходните истражувања“, рече тој.

Последните резултати од анкетата од 2015 година покажуваат дека големината на половиот орган на мажите од Зимбабве во просек изнесува 15,4 сантиметри, а кај просечните Кинези е 10 сантиметри.

Основачот на Етерум има 24 години и половина милијарда долари

Магазинот Форбс објави список на најбогатите луѓе кои се занимаваат со криптовалути, а најмладиот на листата е 24-годипниот Виталик Бутерин, кој на само 19 години ја создал валутата етерум, чија нета вредност денес се проценува на 400-500 милиони долари.

Бутерин стана ѕвезда во светот на криптовалутите и пред за него да пишува Форбс, а на Твитер го следат повеќе од 680 илјади луѓе.

Тој се најде на листата „40 под 40“ на „Fortune.com“, каде што за него пишуваше дека е млад гениј кој стои зад најпопуларната криптовалута на светот.

eterum-osnovac-1024x768

 

Роден е во Москва во 1994 година, а кога имал само шест години со семејството се преселил во Канада, каде што се школувал.

Во 2011 година обидувајќи се да ја пронајде смислата на животот, како што тој пишува на неговиот веб сајт, го открил Биткоинот и веднаш се заинтересирал. Во 2012 година освоил бронзен медал на Меѓународната олимпијада по информатика, а математиката отсекогаш му била посилна страна.

За криптовалути почнал да учи од неговиот татко, а 2012 година се откажал од факултетот, кој го запишал истата година, бидејќи премногу време трошел на алтернативните валути. Остатокот од годината го поминал шетајќи низ светот, разговарајќи со експерти за криптовалутите.

Откако се вратил во Торонто започнал со развојот на етерум

ФОТО: Артан Груби се фотографираше со фотелјата на потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник во македонското Собрание Артан Груби беше во работна посета на САД, а на социјалните мрежи објави фотографија од канцеларијата на американскиот потпретседател Мајк Пенс.


Чорапите на канадскиот премиер хит на конференцијата во Давос

Канадскиот премиер Џастин Трудо повторно го привлече вниманието со изборот на чорапи. За конференцијата во Давос, на која учествуваат повеќето светски лидери, Трудо избрал виолетови чорапи со жолти патки.trudo-corapidzastin-trudo-davos

Премиерот на Канада е познат по својот фетиш, интересни чорапи под класичните костуми, па јавноста со нетрпение го чека секој негов следен избор. Неодамна тој се појави со чорапи со ликовите од „Војна на ѕвездите“.

„Фејсбук“ ја призна Македонија во име на Ципрас

„Заеднички изјави со македонскиот премиер Зоран Заев“, гласеше на англиски постот на официјалниот фејсбук-профил на грчкиот премиер Алексис Ципрас што се однесуваше на прес-конференцијата во Давос. Сепак, во грчката верзија премиерот ја употребил референцата БЈРМ, меѓутоа „Фејсбук“ го превел како македонски премиер.cipr

Андреа Закерман од серијата „Беверли Хилс“ се разголе на 57 години

Симпатичната бринета од серијата „Беверли Хилс“, која се емитуваше во 90-тите години од минатиот век, Андреа Закерман (57) пред два дена се појави разголена на доделувањето на SAG наградите во Лос Анџелес каде има улога меѓу челните луѓе на оваа организација.

Таа на црвениот тепих продефилира во долг црвен фустан, а вниманието на луѓето околу себе го привлече со своите гради.beverli11-1.jpg

Фудбалер на Јунајтед си „фати“ агентка на КГБ од која ќе ве заболи глава (ФОТО)


Репрезентативецот на Белгија, Маруан Фелаини има големи проблеми за да влезе во добра форма во дресот на Манчестер Јунајтед, но очигледно надвор од терените има многу подобра форма откако „се фати“ со плејбој девојката Викторија Бони.


Викторија работи како ТВ водителка и актерка, а на јавноста и е позната по тоа што агенти на ЦИА ја уапсиле поради сомнеж дека е агент на КГБ.

11140-10-151626903111140-1-151626905811140-2-151626905811140-3-151626905811140-6-1516269058