ФИФА објави листа, Косово е пред Македонија

Продолжува слободниот пад на македонската фудбалска репрезентација која што по најновата ранг листа на ФИФА се најде на 166. место.

Untitled.png

ФИФА претпладнево ја објави ранг листата на која Македонија го забележува најлошиот пласман во историјата и сега е 166-та фудбалска селекција на светот.

Уште потажна вест за нас е што и најновата репрезентација во светот, Косово, која беше формирана неодамна сега е две места пред нас 164.

Од екипите во нашата квалификациска група најдобра е Шпанија на 10. место, Италија е 15., Албанија се наоѓа на 54. позиција, Израел е 56, најслаб е Лихтенштајн на 184. место. Од земјите во регионов, Црна Гора и натаму е 64, Србија 52. (пад од едно место), Хрватска е 16-та, Босна и Херцеговина 29-та, Грција 46-та, Словенија 58-ма, а Бугарите се 71-ви на листата.

Целата листа тука

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s