Презервативите од Кина премали за потребите на Зимбабве

Министерот за здравство на Зимбабве се пожали дека презервативите направени во Кина се премали за неговите граѓани. Давид Париренјатва говорејќи на конференцијата за ХИВ во Хараре минатата недела се осврна на кондомите што ги произведува Кина.

„Јужноафриканскиот регион има голема стапка на заразени со ХИВ и ние сме многу посветени на промоцијата за заштита“, изјави тој на конференција.

„Младите веќе знаат кои кондоми најмногу ги сакаат, но ние не ги произведуваме. Ги увезуваме од Кина, а мажите се жалат дека им се многу мали“, рече Париренјатва.

Тој вети дека во иднина ќе се фокусира на тоа за пазарот во Зимбабве да обезбеди презервативи што одговараат на големината на половиот орган на машките жители на оваа земја.

Зао Чуан, извршен директор на компанијата Beijing Daxiang and His Friends, која се занимава со производство на кондоми, рече дека компанијата би можела да започне да прави поголеми презервативи.

„Поради разните барања на корисниците, како што се мажите во Зимбабве, ние имаме можност и обврска да го подобриме производот. Во моментот правиме првични подготовки за неопходните истражувања“, рече тој.

Последните резултати од анкетата од 2015 година покажуваат дека големината на половиот орган на мажите од Зимбабве во просек изнесува 15,4 сантиметри, а кај просечните Кинези е 10 сантиметри.

Advertisements

Неколку совети како да се „ослободите“ од гостин кој не сака да си оди

Да се биде добар домаќин и организатор на слави може да биде нешто прекрасно, но кога ќе се случи гостите едноставно да не сакаат да си заминат, работата може да се претвори во ноќна мора.

Еве неколку совети како да се „ослободите“ од напорните гости, а да не бидете некултурни во тоа:

  • Можете да и понудите еден пијалак за крај, укажувајќи дека тоа е неговата цел
  • Помага и разговор во минато време, на пример, „Вечерва си поминавме многу забавно“, а прифатлив е и суптилен момент како „Зарем веќе е толку часот?“
  • “Славата започнува во 18 часот, но нема да трае цела вечер бидејќи мораме рано да се разбудиме следното утро” – Тоа на вашите гости и дава некакви насоки околу тоа во кој период треба да си заминат

Актерот Сашко Коцев не може да го разбере бебето па побара помош на фејсбук – а еве каков одговор доби

Актерот Сашо Коцев неодамна стана татко. Инспириран од Фејсбук групите во кои мајките меѓусебно си помагаат и си одговараат на одредени прашања и самиот тој одлучи да ги замоли сите мајки за помош Статусот кој го напиша за само 20 минути стана вистински хит и собра над 500 лајкови и коментари.4.jpg

Внуката на Зоран Заев, Ева Заева се слика со најдобриот тенисер во светот во Монте Карло

Внуката на Зоран Заев моментално е во Монте Карло.

Таму се сретна со тенисерот Новак Ѓоковиќ. Фотката ја сподели на Инстаграм

A post shared by Eva Zaeva (@evazaeva) on

Фатиме Фетаи на караоке со Нора Шакири и Огнен Јаневски!

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, пред два дена се забавуваше во ноќниот клуб „Cosy bar“, во Скопје, каде имаше караоке забва. Друштво и правеа новинарот Огнен Јаневски и Нора Шаќири.

23376337_894347100719011_2368038526033625400_n.jpg

Друштвото потоа продолжило во клубот „Епицентар“ , од каде повторно споделија фотографија

23517734_894379627382425_1761108060310350059_n.jpg

ГАЛЕРИЈА: Девојка почнала да прави селфиња со сите мажи кои ѝ довикувале и свиркале на улица

Жените најмногу од сѐ мразат кога мажите им довикуваат и свиркаат на улица. На 20-годишната студентка Ноа Јансма од Амстердам ѝ се смачило да ги слуша постојаните дофрлувања и решила да направи нешто во врска со тоа. Во септември таа направила селфи со секој маж што ѝ се „пуштил“ на улица и ги објавила на Инстаграм

11121314151617181920