Презервативите од Кина премали за потребите на Зимбабве

Министерот за здравство на Зимбабве се пожали дека презервативите направени во Кина се премали за неговите граѓани. Давид Париренјатва говорејќи на конференцијата за ХИВ во Хараре минатата недела се осврна на кондомите што ги произведува Кина.

„Јужноафриканскиот регион има голема стапка на заразени со ХИВ и ние сме многу посветени на промоцијата за заштита“, изјави тој на конференција.

„Младите веќе знаат кои кондоми најмногу ги сакаат, но ние не ги произведуваме. Ги увезуваме од Кина, а мажите се жалат дека им се многу мали“, рече Париренјатва.

Тој вети дека во иднина ќе се фокусира на тоа за пазарот во Зимбабве да обезбеди презервативи што одговараат на големината на половиот орган на машките жители на оваа земја.

Зао Чуан, извршен директор на компанијата Beijing Daxiang and His Friends, која се занимава со производство на кондоми, рече дека компанијата би можела да започне да прави поголеми презервативи.

„Поради разните барања на корисниците, како што се мажите во Зимбабве, ние имаме можност и обврска да го подобриме производот. Во моментот правиме првични подготовки за неопходните истражувања“, рече тој.

Последните резултати од анкетата од 2015 година покажуваат дека големината на половиот орган на мажите од Зимбабве во просек изнесува 15,4 сантиметри, а кај просечните Кинези е 10 сантиметри.

Advertisements

Основачот на Етерум има 24 години и половина милијарда долари

Магазинот Форбс објави список на најбогатите луѓе кои се занимаваат со криптовалути, а најмладиот на листата е 24-годипниот Виталик Бутерин, кој на само 19 години ја создал валутата етерум, чија нета вредност денес се проценува на 400-500 милиони долари.

Бутерин стана ѕвезда во светот на криптовалутите и пред за него да пишува Форбс, а на Твитер го следат повеќе од 680 илјади луѓе.

Тој се најде на листата „40 под 40“ на „Fortune.com“, каде што за него пишуваше дека е млад гениј кој стои зад најпопуларната криптовалута на светот.

eterum-osnovac-1024x768

 

Роден е во Москва во 1994 година, а кога имал само шест години со семејството се преселил во Канада, каде што се школувал.

Во 2011 година обидувајќи се да ја пронајде смислата на животот, како што тој пишува на неговиот веб сајт, го открил Биткоинот и веднаш се заинтересирал. Во 2012 година освоил бронзен медал на Меѓународната олимпијада по информатика, а математиката отсекогаш му била посилна страна.

За криптовалути почнал да учи од неговиот татко, а 2012 година се откажал од факултетот, кој го запишал истата година, бидејќи премногу време трошел на алтернативните валути. Остатокот од годината го поминал шетајќи низ светот, разговарајќи со експерти за криптовалутите.

Откако се вратил во Торонто започнал со развојот на етерум

Чорапите на канадскиот премиер хит на конференцијата во Давос

Канадскиот премиер Џастин Трудо повторно го привлече вниманието со изборот на чорапи. За конференцијата во Давос, на која учествуваат повеќето светски лидери, Трудо избрал виолетови чорапи со жолти патки.trudo-corapidzastin-trudo-davos

Премиерот на Канада е познат по својот фетиш, интересни чорапи под класичните костуми, па јавноста со нетрпение го чека секој негов следен избор. Неодамна тој се појави со чорапи со ликовите од „Војна на ѕвездите“.

„Фејсбук“ ја призна Македонија во име на Ципрас

„Заеднички изјави со македонскиот премиер Зоран Заев“, гласеше на англиски постот на официјалниот фејсбук-профил на грчкиот премиер Алексис Ципрас што се однесуваше на прес-конференцијата во Давос. Сепак, во грчката верзија премиерот ја употребил референцата БЈРМ, меѓутоа „Фејсбук“ го превел како македонски премиер.cipr

Перуанката Мирела го исполни ветувањето: Стриптиз за нацијата по пласманот на СП

Перу по цели 36 години повторно ќе биде учесник на Светско првенство во фудбал, а тоа предизвика невидена еуфорија во оваа земја. Фановите се во екстаза, а перуанскиот модел Мирела Мендез го исполни ветувањето, дека ќе изведе стриптиз за нацијата, доколку фудбалерите бидат учесници на мундијалот. Таа е нејпознатата старлета во земјата и ужива огромна популарност, а го почести сите со својата изведба.

mirela-3mirela-1-615x400

Запознајте ја Наталија, жената со најголемите мускули во светот (Фотогалерија)

Ова е русинката Наталија Кузнетсова една од жените со најголеми мускули во светот

Тихиот Океан – „депонија“ за вселенски летала

Место во Тихиот Океан, за коешто малкумина знаат, е вистинска „депонија“ за вселенските летала чијашто мисија завршила.

Тоа е наречено „Точка Немо” („Point Nemo”) и се наоѓа на 2.700 километри од најблиското копно. Тука се „складирани“, односно принудно приземјени 260 летала, повеќето руски, од коишто првото паднало таму во 1971 година. Поголемиот дел од ракетите, сателитите и слични вселенски објекти, согорува во атмосферата при паѓањето кон Земјата, но некои делчиња од нив доаѓаат до Земјината површина.

Оддалеченоста од копното, од пловните и воздушните рути, им овозможува на вселенските агенции да избегнат каков било судир. Меѓу остатоците од вселенски летала „сместени” во оваа област, се наоѓаат и оние на Спејс-Икс, неколку товарни летала на Европската вселенска станица и советската станица „Мир”.

„Депонијата“ се наоѓа во јужниот дел од Тихиот Океан, меѓу Австралија, Нов Зеланд и Чиле.

pointNemo.png

ГАЛЕРИЈА: Моќни фотографии кои ни покажуваат низ што поминал светот

1. Алфред Хичкок пие чај со лавот на Metro-Goldwyn-Mayer

121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

2. Жени си ги бојат нозете за да изгледаат како да носат хулахопки, 1942

221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

3. Бегалец е влечен од граничната полиција преку границата на САД

321-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

4. Пилотот за тестирање, Џорџ Арид, се исфрла од авионот откако губи контрола над него

421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

5. Прототип на преносен телевизор од 1967 година

621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

6. Двајца воени офицери со „пронаоѓачи на звук“ чија цел е да ги детектираат авионите на непријателите

1121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

7. Преносна сауна

1221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

8. Тестирање на шлемови за рагби, 1912

1421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

9. Електрично возило кое достигнувало 40 километри на час, 1932

1521-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

10. Парижани се обидуваат да останат суви, 1924

1621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

11. Вилард Скот, првиот кловн на Мекдоналдс

1721-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

12. Компјутерски хард диск од 5 мегабајти, 1956

1821-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

13. Оригиналната маскота на Мишелин

1921-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_-644x1024

14. Денот кога Шведска ја променила насоката за возење од лево кон десно, 1967

2021-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

ГАЛЕРИЈА: Девојка почнала да прави селфиња со сите мажи кои ѝ довикувале и свиркале на улица

Жените најмногу од сѐ мразат кога мажите им довикуваат и свиркаат на улица. На 20-годишната студентка Ноа Јансма од Амстердам ѝ се смачило да ги слуша постојаните дофрлувања и решила да направи нешто во врска со тоа. Во септември таа направила селфи со секој маж што ѝ се „пуштил“ на улица и ги објавила на Инстаграм

11121314151617181920