(Видео) Сека Алексич со нов спот, реакциите не се толку добри

По рецептот кој пред неколку години го постави Бијонсе, визуелниот албум стана стандарт во светот на музиката.
Меѓутоа, за разлика од славната рнб дива, чии видео записи се инвентивни и интересни и достојни да се наречат вистински видео записи, не може истото да се рече и за балканските ѕвезди кои ги претставуваат своите едноставни видео записи во кои одвај се појавуваат две сцени. Последна на мета за замерка се најде Сека Алексиќ кој го претстави и 5тиот видео запис за моменталниот актуелен албум Кома. Еден од коментарите гласеше – Повторно си снимила видео запис за 5 минути и 50 динари. Човек би рекол кога веќе си направила реклама од детето и се во животот и секоја слика на Инстаграм ти е реклама, барем да издвоеше повеќе пари за видео записи.

Advertisements

ВИДЕО: Севе со песна за сите бесни и изневерени жени

Севе има нова песна која веќе крева голем прашина кај слушателите.

Текстот за „Mrtav bez mene“ e дело на Дамир Хандановиќ, додека за спотот е „виновен“ нејзиниот долгогодишен соработник, Дарко Дриновац.

И покрај контроверзниот текст во кој се пее за бесот на изневерената жена, песната за само неколку часа од објавувањето доби низа позитивни коментари.

И Србија ја претстави евровизиската песна

Како што се наближува крајниот рок за објавување на сите песни што ќе се натпреваруваат на Евровизија 2017, зејмите учеснички забрзано ги претставуваат своите евровизиски пакети за Киев. Секако дека нам особено нè интересираат песните од соседите, па откако имавме можност да ги слушнеме хрватската и црногорската, деновиве стигна и српската евровизиска песна.

Станува збор за темата насловена „In Too Deep“, која ја пее 35-годишната Тијана Богичевиќ и чии автори се Борислав Миланов, Јохан Алкенас, Лиса Ен-Мари Линдер и Јоаким Персон, кој е еден од авторите и на нашата евровизиска песна.

Црна Гора ќе оди на „Евровизија 2017“ со Славко Калезиќ и „Space“

Контроверзниот Славко Калезиќ, кого балканската публика го запозна како учесник, а привремено и водител на регионалниот „Х фактор“, е годинешниот евровизиски претставник на Црна Гора. Црномурестиот шоумен денеска ја претстави и песната со која ќе ги брани боите на својата земја, а темата насловена „Space“ е дело ка композиторот Момчило Зековиќ и текстописецот Адис Еминиќ.

Станува збор за песна со брз ритам и малку ретро призвук, чие придружно видео е сосема во стилот на енергичниот Калезиќ, па сигурни сме дека ќе приреди вистинско шоу и на сцената во Киев, а за сето тоа ќе се погрижи добро познатиот Дејан Миличевиќ.

Тој ќе настапи во рамките на првата полуфинална вечер на 9 мај, заедно со Албанија, Словенија и Грција, а во втората полуфинална вечер ќе се натпреварува и нашата претставничка Јана Бурческа, како и претставниците на Србија, Бугарија и Хрватска.

Евровизиски скандал за Хрватска

Кон крајот на минатата недела, Хрватска ја промовираше песната што ќе ја претставува земјата на годинешниот Избор за песна на Евровизија, што ќе се одржи во мај во Киев. Станува збор за нумерата „My Friend“ во изведба на популарниот хрватски пејач Жак Худек.

Меѓутоа, како што јави загрепскиот портал „Индекс“, веднаш по промоцијата на песната, многумина корисници на социјалните мрежи почнаа да коментираат дека нумерата „им е позната од некаде“ и дека „веќе ја слушнале“.

Некои корисници на социјалните мрежи сметаат дека песната „My Friend“ на Худек „многу потсетува“ и е „евидентно слична“ со нумера од Дизниевиот анимиран филм „Снежното кралство“. Злобниците одат и дотаму што наоѓаат сличност и во текстот, наведувајќи дека Худек пее „Don’t Let Go“, а во филмот Елса пее „Let It Go“.

Преземено од www.radiomk.com

Речиси гола во новиот спот: Оваа пејачка реши да покаже сè

Српската пејачка Станија Доброевиќ постојано ја бранува јавноста со шокантни настапи но и фотографии на социјалните мрежи.

stanija24

Овојпат тоа е нејзиниот спот за песната „На крају баладе“. Погледнете до каде е решена да оди со раголување…

ВИДЕО: Грција го избра својот претставник на овогодишниот Евросонг

На 69-от Избор за песна на Евровизија, што ќе се одржи во мај во Киев, Грција ќе ја претставува пејачката Demy со нумерата „This is Love“.

Победникот беше избран со гласање преку телевоутинг и на жири. Гласањето од телевоутингот учествуваше во 70 отсто од вкупните гласови, а остантите 30 проценти гласови ги определи жири составено од Грци што живеат во Австрија, Азербејџан, Белгија, Германија, Грузија, Италија и Украина.

Тијана Дапчевиќ го претстави својот нов сингл и видео запис насловен „Ресет“

Тијана Дапчевиќ го претстави својот нов сингл и видео запис насловен „Ресет“. Песната е дело на авторот Александар Делиќ – Динге, кој се потпишува на музиката и текстот, а аранжманот го направи Махир Сарихоџиќ, додека видеото е дело на „ВИЗ продукција“.

„На сите ни е потребен (некаков) ресет. Тоа е она кога повеќе немате каде, освен да почнете од почеток. Се надевам дека ќе уживате во новата песна, барем онолку колку што уживавме ние додека ја создававме. И го одбравме баш овој датум бидејќи на денешен ден е родена жената без која ни јас самата не би постоела и без чија поддршка ниеден мој почеток не би имал смисла…. Среќен роденден, драга мајко!“, напиша Тијана претставувајќи ја новата песна. Уживајте!