Сведоштво на една лезбејка | Како е да се биде припадник на ЛГБТ заедницата во Македонија

Преземено од Телма

Advertisements

Премиерот Заев дојде со мотор на осветување на црква во Варварица

Премиерот Зоран Заев, кој е член на мото клубот АТВ Струмица, со моторцикл на 4 тркала дошол во иселеното село Варварица во Општина Василево, каде се осветуваше реконструираната црква од 17 век „Св. Петка“ и се одбележуваше 73 години од формирањето на првиот Народноослободителен одбор за Струмичко.

Untitled.png

zaev-so-clenvoite-na-moto-klubot-ATV-strumica-podarija-ikona.jpg

Џесика Палашоска едвај ги сокри брадaвиците (фото)

Џесика Палашоска знае како да биде во центарот на вниамнието и да направи вистински хаос на социјалните мрежи.

Така беше и овојпат кога на својот Инстаграм профил сподели фотка од која сигурно ви застанал здивот. На фотката Џесика е Спа ценатар, но бујното деколте е во прв план, едвај го собра во минијатурното бикини.

Тихиот Океан – „депонија“ за вселенски летала

Место во Тихиот Океан, за коешто малкумина знаат, е вистинска „депонија“ за вселенските летала чијашто мисија завршила.

Тоа е наречено „Точка Немо” („Point Nemo”) и се наоѓа на 2.700 километри од најблиското копно. Тука се „складирани“, односно принудно приземјени 260 летала, повеќето руски, од коишто првото паднало таму во 1971 година. Поголемиот дел од ракетите, сателитите и слични вселенски објекти, согорува во атмосферата при паѓањето кон Земјата, но некои делчиња од нив доаѓаат до Земјината површина.

Оддалеченоста од копното, од пловните и воздушните рути, им овозможува на вселенските агенции да избегнат каков било судир. Меѓу остатоците од вселенски летала „сместени” во оваа област, се наоѓаат и оние на Спејс-Икс, неколку товарни летала на Европската вселенска станица и советската станица „Мир”.

„Депонијата“ се наоѓа во јужниот дел од Тихиот Океан, меѓу Австралија, Нов Зеланд и Чиле.

pointNemo.png

ГАЛЕРИЈА: Моќни фотографии кои ни покажуваат низ што поминал светот

1. Алфред Хичкок пие чај со лавот на Metro-Goldwyn-Mayer

121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

2. Жени си ги бојат нозете за да изгледаат како да носат хулахопки, 1942

221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

3. Бегалец е влечен од граничната полиција преку границата на САД

321-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

4. Пилотот за тестирање, Џорџ Арид, се исфрла од авионот откако губи контрола над него

421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

5. Прототип на преносен телевизор од 1967 година

621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

6. Двајца воени офицери со „пронаоѓачи на звук“ чија цел е да ги детектираат авионите на непријателите

1121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

7. Преносна сауна

1221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

8. Тестирање на шлемови за рагби, 1912

1421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

9. Електрично возило кое достигнувало 40 километри на час, 1932

1521-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

10. Парижани се обидуваат да останат суви, 1924

1621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

11. Вилард Скот, првиот кловн на Мекдоналдс

1721-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

12. Компјутерски хард диск од 5 мегабајти, 1956

1821-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

13. Оригиналната маскота на Мишелин

1921-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_-644x1024

14. Денот кога Шведска ја променила насоката за возење од лево кон десно, 1967

2021-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

Марјана ќе ви го земе здивот!

Една од најпосакуваните девојки во Македонија, познатата тв водителка и модел Марјана Станојковска повторно во центарот на вниманието.

Со нејзините најнови фотографии, облечена во костим за капење, ги запали социјалните мрежи, нејзините фанови буквално полудеа по неа. Очигледно, за нашата Марјана летото сеуште не е завршено.

m1m2m3m4m5m6

ГАЛЕРИЈА: Девојка почнала да прави селфиња со сите мажи кои ѝ довикувале и свиркале на улица

Жените најмногу од сѐ мразат кога мажите им довикуваат и свиркаат на улица. На 20-годишната студентка Ноа Јансма од Амстердам ѝ се смачило да ги слуша постојаните дофрлувања и решила да направи нешто во врска со тоа. Во септември таа направила селфи со секој маж што ѝ се „пуштил“ на улица и ги објавила на Инстаграм

11121314151617181920

На Google Maps откриле страшна глетка: Сите мислеле дека станува збор за група луѓе, а тогаш погледнале малку подобро (ФОТО)

Многумина користат “Google Maps” за да гледаат далечени делови од светот, па така на едно поле во Финска било пронајдено нешто што на прв поглед личи на група луѓе.

plasila05.jpg

Сепак, кога ќе се погледне од малку поблиску, се гледа дека станува збор за плашила кои припаѓаат на инсталацијата “Silent People”.

Pikku jalottelut. #hiljainenkansa #suomussalmi #vitostietäalas

A post shared by Tiina Inkeroinen (@inketii) on

– Групата се состои од неколку илјади фигури кои дефинитивно се најстрашно изгледаат наутро, додека во полумрак во магла се доближувате до нив со моторно возило – пишува популарниот туристички сајт TripAdvisor.

– Сепак, како минува денот и сончевата светлина е посилна, фигурите стануваат поживописни. Кога ветерот дува, делува како плашилата да играат -пишува на сајтот.

Инсталацијата е дело на уметничката Реиџо Кале, а поставена е во 1994. година.

#winter_clothes #power_place #hiljainenkansa #silentpeople #niittykahvila #suomussalmi

A post shared by Ritva Huttunen (@the_silent_people) on