Тихиот Океан – „депонија“ за вселенски летала

Место во Тихиот Океан, за коешто малкумина знаат, е вистинска „депонија“ за вселенските летала чијашто мисија завршила.

Тоа е наречено „Точка Немо” („Point Nemo”) и се наоѓа на 2.700 километри од најблиското копно. Тука се „складирани“, односно принудно приземјени 260 летала, повеќето руски, од коишто првото паднало таму во 1971 година. Поголемиот дел од ракетите, сателитите и слични вселенски објекти, согорува во атмосферата при паѓањето кон Земјата, но некои делчиња од нив доаѓаат до Земјината површина.

Оддалеченоста од копното, од пловните и воздушните рути, им овозможува на вселенските агенции да избегнат каков било судир. Меѓу остатоците од вселенски летала „сместени” во оваа област, се наоѓаат и оние на Спејс-Икс, неколку товарни летала на Европската вселенска станица и советската станица „Мир”.

„Депонијата“ се наоѓа во јужниот дел од Тихиот Океан, меѓу Австралија, Нов Зеланд и Чиле.

pointNemo.png

Advertisements

ГАЛЕРИЈА: Моќни фотографии кои ни покажуваат низ што поминал светот

1. Алфред Хичкок пие чај со лавот на Metro-Goldwyn-Mayer

121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

2. Жени си ги бојат нозете за да изгледаат како да носат хулахопки, 1942

221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

3. Бегалец е влечен од граничната полиција преку границата на САД

321-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

4. Пилотот за тестирање, Џорџ Арид, се исфрла од авионот откако губи контрола над него

421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

5. Прототип на преносен телевизор од 1967 година

621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

6. Двајца воени офицери со „пронаоѓачи на звук“ чија цел е да ги детектираат авионите на непријателите

1121-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

7. Преносна сауна

1221-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

8. Тестирање на шлемови за рагби, 1912

1421-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

9. Електрично возило кое достигнувало 40 километри на час, 1932

1521-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

10. Парижани се обидуваат да останат суви, 1924

1621-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

11. Вилард Скот, првиот кловн на Мекдоналдс

1721-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

12. Компјутерски хард диск од 5 мегабајти, 1956

1821-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

13. Оригиналната маскота на Мишелин

1921-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_-644x1024

14. Денот кога Шведска ја променила насоката за возење од лево кон десно, 1967

2021-fotografija-koi-pokazhuvaat-niz-shto-pominal-svetot-kafepauza.mk_

Марјана ќе ви го земе здивот!

Една од најпосакуваните девојки во Македонија, познатата тв водителка и модел Марјана Станојковска повторно во центарот на вниманието.

Со нејзините најнови фотографии, облечена во костим за капење, ги запали социјалните мрежи, нејзините фанови буквално полудеа по неа. Очигледно, за нашата Марјана летото сеуште не е завршено.

m1m2m3m4m5m6

ГАЛЕРИЈА: Девојка почнала да прави селфиња со сите мажи кои ѝ довикувале и свиркале на улица

Жените најмногу од сѐ мразат кога мажите им довикуваат и свиркаат на улица. На 20-годишната студентка Ноа Јансма од Амстердам ѝ се смачило да ги слуша постојаните дофрлувања и решила да направи нешто во врска со тоа. Во септември таа направила селфи со секој маж што ѝ се „пуштил“ на улица и ги објавила на Инстаграм

11121314151617181920

На Google Maps откриле страшна глетка: Сите мислеле дека станува збор за група луѓе, а тогаш погледнале малку подобро (ФОТО)

Многумина користат “Google Maps” за да гледаат далечени делови од светот, па така на едно поле во Финска било пронајдено нешто што на прв поглед личи на група луѓе.

plasila05.jpg

Сепак, кога ќе се погледне од малку поблиску, се гледа дека станува збор за плашила кои припаѓаат на инсталацијата “Silent People”.

Pikku jalottelut. #hiljainenkansa #suomussalmi #vitostietäalas

A post shared by Tiina Inkeroinen (@inketii) on

– Групата се состои од неколку илјади фигури кои дефинитивно се најстрашно изгледаат наутро, додека во полумрак во магла се доближувате до нив со моторно возило – пишува популарниот туристички сајт TripAdvisor.

– Сепак, како минува денот и сончевата светлина е посилна, фигурите стануваат поживописни. Кога ветерот дува, делува како плашилата да играат -пишува на сајтот.

Инсталацијата е дело на уметничката Реиџо Кале, а поставена е во 1994. година.

#winter_clothes #power_place #hiljainenkansa #silentpeople #niittykahvila #suomussalmi

A post shared by Ritva Huttunen (@the_silent_people) on

И Сулејман би паднал пред неа: Хурем се соблече во бикини

Турската актерка Мерјем Узерли, која кај нас е позната како Хурем од Сулеман Величенствениот, до сега немавме прилика да ја видеме во опуштено издание  па љубителите се изненадени од последната нејзина фотографија на Инстаграм.

🌼😘

A post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) on

#unpublished @erginturunc 🌹 @elleturkiye 🌹 😘

A post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) on

❤️…

A post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) on

ГАЛЕРИЈА: National geographic со серија фасцинантни фотографии

На 30-ти Јуни е затворен конкурсот на National geographic за најдобри фотографии направени на патување во текот на правата половина на 2017-та година.

Уредниците на списанието ги објавија оние кои најмногу им се допаднале.

This slideshow requires JavaScript.